Oaza spokoju – wieś letniskowa Sarbinowo

Sarbinowo jest typową wsią letniskową położoną nad Morzem Bałtyckim. Znajduje się ona na Wybrzeżu Sławińskim, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, w gminie Mielno. Liczba jej mieszkańców, którzy są na stałe zameldowani nie przekracza sześciuset osób. Jednak w trakcie sezonu letniego Sarbinowo staje się typową wsią letniskową, która gości setki turystów, z różnych stron kraju.

Sarbinowo jako wieś letniskowa posiada wszelkie cechy charakterystyczne dla tego typu miejscowości. Po pierwsze ma dostęp do morza i piaszczystą plażę. W Sarbinowie znajduje się też strzeżone kąpielisko, które ma sto metrów długości. Oprócz tego posiada też dobrze rozwiniętą bazę noclegową [tutaj: ] i gastronomiczną. Noclegi w Sarbinowie są tańsze, niż na przykład w pobliskim Mielnie. Z kolei jeśli chodzi o bazę gastronomiczną, to ceny również są nieco niższe, natomiast lokale serwują różnego rodzaju posiłki. Najsmaczniejsze są oczywiście świeże ryby.

Oprócz tego Sarbinowo jako miejscowość, która istniała już w czternastym wieku, posada zabytki. Pierwszym z nich jest dziewiętnastowieczna chata rybacka, którą wybudowano w 1804 roku. Jest ona w całości z drzewa dębowego, a dach pokryty jest trzciną. Jest to typowy przykład budownictwa wąskofrątowego. Drugim zabytkiem znajdującym się we wsi jest kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Budowla sakralna została wzniesiona w 1856 roku na planie ośmiokąta. Kościół posiada też strzelistą wysoką wieżę i wąskie okna łukowe, wyposażone w witraże. Turyści chętnie oglądają w tym kościele stacje drogi krzyżowej, które namalowane zostały przez Jerzego Nowosielskiego.

Tym, co przyciąga turystów do Sarbinowa i czyni z tej małej miejscowości wieś letniskową są też atrakcje turystyczne. Największą z tych atrakcji jest promenada, która biegnie wierzchołkiem kamienno-betonowego muru zaporowego. Mur [tutaj: mur – wikipedia.org] ten został postawiony w 1910 roku, w celu ochrony Sarbinowa przed pochłonięciem przez morze. Sarbinowo na początku istnienia oddalone było od linii brzegowej o półtora kilometra, a w dziewiętnastym wieku już wsi groziło pochłonięcie przez morze. Mur więc oprócz funkcji ochronnej, pełni też funkcję promenady, która biegnie samą plażą i przez to pozwala na oglądanie niezwykłych widoków. Jest uznawana za jedną z najpiękniejszych promenad na polskim morzem.

One thought on “Oaza spokoju – wieś letniskowa Sarbinowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>