Gliwickie muzea – główne punkty w mieście

Gliwice to miasto, które jest coraz chętniej odwiedzane przez turystów. Słynie z wielu wspaniałych i budzących podziw zabytków oraz niezwykle interesujących muzeów. Jednym z najciekawszych jest Muzeum Geologii Złóż im. Czesława Poborskiego. Znajduje się ono na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach. To największa placówka naukowo-dydaktyczna na całym Górnym Śląsku. Jej zbiory to przede wszystkim kopaliny użyteczne z całego świata. Można podziwiać tu również minerały, skały oraz skamieniałości. Okazów tych jest ponad 25 tysięcy! Pochodzą one z okolicznych muzeów miejskich oraz od osób związanych z Politechniką Gliwicką, chociażby wykładowców i studentów. Warto także wiedzieć, że placówka służy do nauczania geologicznych przedmiotów na Politechnice Gliwickiej, a jej celem jest również popularyzacja nauk o Ziemi, przede wszystkim wśród młodzieży. Jedną z najwspanialszych kolekcji jest zbiór skał, minerałów oraz rud, które zebrał ksiądz Leopold Jan Szersznik. Udostępniane były one turystom już na początku XIX wieku w Cieszynie. Natomiast muzeum rozpoczęło swoją działalność w 1961 roku. Funkcjonowały wówczas trzy sale, które składały się z około 70-u gablot. Inicjatorem jego powstania był Czesław Poborski, którego imię nadano w 1985 roku.

Warto także wstąpić do Muzeum Techniki Sanitarnej, które zostało otwarte w 2005 roku. Znajduje się ono w budynku przepompowni na terenie Centralnej Oczyszczani Ścieków. Można podziwiać zabytki związane z techniką sanitarną. Turystom szczególnie przypadają do gustu kompresory, zastawki, pompy i wiele innych niezwykle ciekawych eksponatów. Od jesieni 2006 roku galerie wpisano na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W Gliwicach znajduje się wiele bardzo ciekawych muzeów. Z pewnością każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Zadowoleni będą wielbiciele Ziemi, techniki, historii itp. Kto wie, może kogoś zainspirują te interesujące eksponaty… Zwiedzającym Gliwice oferują ➦noclegi w pensjonatach, hotelach i różnych kwaterach prywatnych. Ta okazała baza noclegowa jest na bardzo wysokim poziomie i na pewno każdy będzie zadowolony. Ważne jest również to, że ceny nie są zbyt wysokie i dostosowane do osób o różnej majętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>